Felçli hastaya neden FİZYOTERAPİ uygulanmalı?

İnme (FELÇ) meydana geldiğinde bazı beyin hücreleri zarar görür, bazıları ise ölür. İnmenin sebep olduğu yetersizlikler beynin hangi kısmının ne kadar hasar gördüğüne bağlıdır.

Ölen beyin hücreleri yeniden çalışmaya başlayamaz. Fakat ölü hücrelerin dışındaki alanda bulunan diğer beyin hücreleri, inmeden kaynaklanan ödem azaldıkça yeniden iş görmeye devam edebilir. Bu durum inmeden sonraki ilk birkaç haftada neden iyileşme belirtilerinin ortaya çıktığını açıklamaktadır.

İyileşmenin başlangıç belirtisinden sonraki gelişmeler daha kademelidir. Bu, iki şekilde olabilir. Öncelikle diğer beyin hücreleri inmeden zarar gören beyin hücrelerinin fonksiyonlarını belli bir ölçüde üstlenir. Bu mekanizmaya NÖROPLASTİSİTE denir. Rehabilitasyon, bu işlemin gerçekleşebilmesine yardımcı olur.

İkinci olarak, yetersizliklerle başa çıkmanın başka yollarını öğrenilmektedir. Rehabilitasyonda görev alan fizyoterapistler bunun için inme hastalarına yardımcı olmaktadır.

REHABİLİTASYON NASIL İŞE YARAR?

  • Günlük hayatı devam ettirmek için gerekli olan becerilerin yeniden kazanılması (Örneğin yürümek ya da konuşmak gibi)
  • Tek eli kullanarak giyinmek ya da tekerlekli sandalye ile dolaşmak gibi yeni becerilerin kazanılması
  • Yetersizliklerle daha kolay başa çıkabilmek. Baston ya da bilgisayar gibi pratik yardımcı cihazların kullanılması ya da hastanın evinin yaşamına daha uygun hale getirilmesi için gereken değişikliklerin yapılması ile sağlanır.

s

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir